Jak wybrać laptopa? Garść porad dla osób planujących zakup komputera przenośnego

Written by

luksusem, a do tego rozwój nowoczesnej technologii i korzystne zmiany w strategii cenowej sprawiły, że ceny komputerów przenośnych i stacjonarnych często niewiele się od siebie różnią, a bywa nawet, że laptop jest tańszy od porównywalnego komputera stacjonarnego. Nic więc dziwnego, że laptopy, które zapewniają wysoki komfort pracy i mobilność, są obecnie najczęściej wybieraną opcją podczas planowania zakupu sprzętu komputerowego.

Zastosowanie laptopa – podstawa przy dalszym wyborze

Laptopy umożliwiają dziś komfortową pracę w niemal każdych warunkach, jednak podobnie, jak w przypadku komputerów stacjonarnych, różne bywają ich zastosowania – od prostych zadań ograniczonych zaledwie do przeglądania internetu, po zastosowania profesjonalne, biznesowe i zaawansowane obliczenia. Ważne jest, aby przed kupnem poważnie zastanowić się nad planowanymi zastosowaniami laptopa i by patrzeć na zakup przyszłościowo – jeżeli budżet na to pozwala, zawsze lepiej kupić maszynę o szerszym zakresie zastosowań, gdyż jest to zakup na lata.

Laptop do zastosowań podstawowych

Zdecydowana większość użytkowników używa laptopa jedynie jako maszyny do przeglądania internetu i prostych zadań biurowych. Laptop taki ma służyć do zapewnienia komunikacji ze światem czy stworzenia dokumentu tekstowego lub prezentacji. W takim przypadku nie musi być to maszyna zaawansowana i sprawdzą się tu spokojnie konstrukcje tańsze, jednak powinno się pamiętać o tym, że nawet proste zadania wymagają dziś sporo pamięci RAM i o ile procesor i układ graficzny, a także inne parametry mogą być słabe, za minimalną ilość pamięci operacyjnej do podstawowej pracy uznaje się dziś 8GB RAM. Do tego nawet w budżetowych konstrukcjach powinien znajdować się dysk SSD. Tanimi laptopami spełniającymi te wymogi są urządzenia działające pod kontrolą procesorów Intel i3, chociaż w niskiej cenie da się czasem dostać też laptopy ze słabszymi przedstawicielami procesorów i5. Doskonałym i tanim wyborem są też komputery z ekonomicznymi procesorami Ryzen 3.

Laptop do odtwarzania i tworzenia multimediów

W przypadku laptopa do multimediów, w tym do oglądania filmów i cieszenia się wysoką jakością odtwarzanej muzyki, należy już zaopatrzyć się w maszynę znacznie silniejszą. Konieczna będzie nie tylko matryca, która będzie w stanie wyświetlić obraz o wysokiej rozdzielczości, przynajmniej w jakości UHD, ale powinna ona zapewnić jeszcze dobre kąty widzenia i żywe kolory – minimum to możliwie jak największe pokrycie przestrzeni kolorów sRGB. Konieczny będzie mocniejszy procesor, układ graficzny, a często wymagana jest też oddzielna karta dźwiękowa. Dobrze jest zaopatrzyć się tu w komputer z procesorem Intel i5 lub wyższym, a także Ryzenem 5 wzwyż – te linie to absolutne minimum. Chociaż procesory te posiadają własne układy graficzne, które dla wielu osób przy tych zastosowaniach są wystarczające, warto jednak dołożyć trochę pieniędzy na grafikę dedykowaną. Warto jednak wspomnieć, że Ryzeny nie radzą sobie dobrze pod Linuksem, który jest coraz popularniejszym systemem. Winne są tu sterowniki – trzeba się napracować, aby laptopy z mobilnymi Ryzenami działały bez większych problemów.

Laptop do gier

Jeszcze silniejszy musi być laptop do gier. Wśród graczy przyjęło się stwierdzenie, że im mocniejsze podzespoły, tym lepiej, gdyż bardziej wymagające gry pożrą zasoby każdego, nawet najmocniejszego komputera. W przypadku używania laptopa do gier poza domem, warto jest zorientować się co do ilości czasu pracy na jednym ładowaniu, gdyż często ten parametr jest tu słabością. Laptop do gier powinien zawierać procesor Intel i7 lub wyższy, lub Ryzena 7 i inne wyższe procesory AMD. W przypadku laptopa do gier niezwykle ważna jest grafika, która tu musi być dedykowana, a często w urządzeniach tych znajdują się karty, które niewiele różnią się od desktopowych odpowiedników. Konieczna będzie także spora ilość pamięci RAM, a wszystkiemu towarzyszyć musi naprawdę wydajny układ chłodzenia.

Laptop do grafiki komputerowej i zastosowań inżynierskich

Wiele osób kupuje także laptopy do grafiki, gdyż opanowanie grafiki komputerowej jest niezwykle przydatne niemal w każdej branży i w życiu prywatnym. W zasadzie wielu osobom do grafiki wystarczyłby… Laptop do gier. Będzie on bowiem na tyle mocny, że nada się idealnie do nauki ze względu na moc obliczeniową, ale już niekoniecznie do poważnej pracy, gdyż prawdziwie profesjonalny laptop do grafiki powinien przede wszystkim zawierać układy graficzne przeznaczone konkretnie do tego zadania – karty Nvidia Quadro lub Radeon Pro. Praktycznie takie same wymagania spełnić muszą też laptopy do zastosowań inżynierskich.

Niezwykle ważna jest też matryca odwzorowująca dokładnie kolory, chociaż w przypadku grafiki tworzonej na potrzeby Internetu wystarczy jedynie pokrycie całkowite przestrzeni sRGB, a do tego można użyć typowego konsumenckiego układu graficznego. Niestety, w przypadku komputera do tworzenia projektów do mediów drukowanych, wymogi są bardzo wygórowane, a cena najlepszych laptopów do tego przeznaczonych może nawet osiągnąć poziom cenowy średniej klasy samochodu.

System operacyjny – dusza komputera i podstawowe środowisko pracy

Przy poruszaniu tematyki wyboru laptopa, nie sposób nie wspomnieć o wyborze systemu operacyjnego. Chociaż prym nadal wiedzie Windows, coraz popularniejsze stają się komputery Apple, a wiele osób chce używać na co dzień Linuksa, który jest wyborem nie gorszym od oprogramowania dostarczanego przez Microsoft, a dla wielu osób będzie też lepszy, zwłaszcza że jest to system dojrzały, a coraz więcej twórców komercyjnego oprogramowania tworzy i przenosi na niego swoje aplikacje. Niestety, nadal niedostępny jest na niego pakiet Microsoft Office czy aplikacje od Adobe, jednak wiele osób całkowicie zadowala się pakietem LibreOffice lub pakietem biurowym od Google działającym w chmurze. Co do grafiki, Linuks może nie oferuje pakietu od Adobe, ale posiada świetne jego zamienniki – tak darmowe, jak i komercyjne, z których korzysta wielu profesjonalistów. Jeżeli jednak jest się uzależnionym od oprogramowania Adobe, Linuksa trzeba sobie odpuścić.

W przypadku Linuksa ważne jest też zorientowanie się co do kompatybilności sprzętu z systemem operacyjnym – niektóre modele bowiem będą słabo działać pod tym systemem.

Co do MacBooków, zawierają one wszystkie ważne dla biznesu, nauki i  świata sztuki aplikacje znane z Windowsa, a także wiele unikalnych programów dostępnych tylko na system MacOS. Chociaż MacBooki, a konkretnie MacBooki Pro, uważane są często za ulubiony sprzęt grafików komputerowych i biznesmenów, ich wysoka cena, a także zerowa możliwość ich rozbudowy i łatwej naprawy często odstraszają potencjalnych użytkowników zainteresowanych profesjonalnym sprzętem. Jeżeli jednak cena nie jest taka istotna, a nie jest się też osobą, która sama chce naprawiać laptopa i go rozbudowywać, warto jest kupić MacBooka, którego największą zaletą jest system MacOS, który jest wręcz idealny, a do tego jest wysoce zoptymalizowany pod konkretny sprzęt i zaskakuje wysoką stabilnością.

Stosując się do powyższych rad, z pewnością łatwiej będzie zakupić laptopa, który spełni specyficzne wymagania.

Article Categories:
Elektronika

Comments are closed.