Kulturalna Bydgoszcz – dla każdego coś dobrego

Written by

Bydgoszcz od wielu lat jest liczącym się w kraju ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. Na jej terenie można zachłysnąć się kulturą o różnych zapachach, fakturach i tonacjach. Zapraszamy do szybkiego przeglądu placówek, które oferują turystom rozrywkę na wysokim poziomie.

Teatr

Tradycje teatru miejskiego w Bydgoszczy sięgają XVII wieku. Wówczas to Jezuici stworzyli pierwszą salę teatralną. W 1824 wzniesiono stały budynek teatru, który nie przetrwał niestety do czasów dzisiejszych. Budynek teatralny mieszczący się przy Alei Adama Mickiewicza powstał w 1949 roku, obecnie trwa jego długo wyczekiwana modernizacja. Ma się zakończyć w 2021 roku. Od 2000 roku ten najbardziej znany i lubiany teatr bydgoski nosi imię Hieronima Konieczki, aktora i reżysera urodzonego w Bydgoszczy i związanego z miastem przez całe swoje życie. Na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy odbywa się od 2002 roku ogólnopolski Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. Jest to jedyny taki cykl w Polsce obejmujący wyłącznie prapremiery. Na deskach tego teatru także na co dzień można oglądać wyjątkowe spektakle – Teatr Polski w Bydgoszczy uchodzi za jedną z najbardziej innowacyjnych i postępowych scen w Polsce. Nową inicjatywą podjętą przez władze miasta jest powołanie Teatru Kameralnego, którego siedziba powstaje przy ulicy Grodzkiej. Obok tych dwóch państwowych placówek istnieje w mieście kilka prywatnych teatrów. Do najstarszych instytucji, które zapewniają widzom z Bydgoszczy i okolic rozrywkę, należy Kinoteatr “Adria, mieszczący się w budynku przy ulicy Toruńskiej. Miejsce to od 1867 roku służy celom kulturalnym, także teatralnym. Na nowoczesnej scenie odbywają się koncerty zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej, występy kabaretów, spektakle teatralne i wiele innych przedsięwzięć, które oglądać może blisko 400 widzów.

Muzyka

Bydgoszcz słynie przede wszystkim z placówek i inicjatyw muzycznych, na skalę krajową, jak i europejską. Sprzyjają temu wieloletnie tradycje kształcenia na terenie miasta znakomitych muzyków, m.in. w Bydgoskim Konserwatorium Muzycznym powstałym już w 1904 roku. Od lat 70. funkcjonuje w mieście Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Utalentowani absolwenci mogą wykazać się talentem na bydgoskich scenach – Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, jak i Opery Nova. Muzycy zasilali też szeregi wielu bydgoskich chórów i zespołów muzycznych. Filharmonia Pomorska istnieje od 1953 roku. Sala koncertowa mieści niemalże 1000 widzów. Pod względem akustycznym należy do najlepszych w Europie, co zapewnia jej powodzenie wśród artystów, którzy chętnie występują na tej muzycznej scenie. Gościła ona wielu światowych muzyków, m.in. Artura Rubinsteina, Luciano Pavarottiego, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka. Opera Novanarodziła się trzy lata później, jednak jej charakterystyczny budynek składający się z trzech kręgów zaczął postawać dopiero 20 lat później. Położona nad brzegiem Brdy, w sąsiedztwie Wyspy Młyńskiej Opera Nova stała się punktem charakterystycznym Bydgoszczy na kulturalnych mapach świata. Na jej scenie karierę zaczynali m.in. Barbara Zagórzanka, Bożena Betley, Józef Stępień czy Florian Skulski. Opera bydgoska gościła tutaj sławy takie jak Antonina Kawecka, Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman. Największym jednak powodzeniem cieszą się występy całych zespołów muzycznych, baletowych, operowych przyjeżdżających do Bydgoszczy z kraju i ze świata, np. Z Mińska, Moskwy, Stanów Zjednoczonych czy Szwecji. Opera od 1994 roku jest gospodarzem Bydgoskich Festiwali Operowych.

Kina

Mieszkańcy Bydgoszczy do kina mogli uczęszczać właściwie od samego początku istnienia X Muzy. W okresie największego rozkwitu sztuki filmowej w mieście działały 22 kina, obecnie jest ich 10; trzy multipleksy i 7 sal kameralnych. Daje to możliwość obejrzenia seansów w zasadzie w każdej dzielnicy miasta. Bydgoszcz to jednak nie tylko miejsce, gdzie można filmy oglądać, ale także je tworzyć. Z bydgoskich plenerów korzystali twórcy seriali “Czterej pancerni i pies” czy “Egzamin z życia”, a także filmów. To tutaj kręcono film dla dzieci i młodzieży pt. “Magiczne drzewo”.

Muzea

Bydgoszcz to siedziba wielu instytucji muzealnych i wystawienniczych. Do najstarszych należy Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Od roku 1923 muzeum to zgromadziło imponujące zbiory. Można je obejrzeć dzięki ekspozycjom stałym, takich jak Galeria Sztuki Nowoczesnej, Twórczość Leona Wyczółkowskiego, Exploseum, Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość. Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej wpłynęła zresztą na rozwój muzealnictwa bydgoskiego. W kilku pięknie odnowionych tam budynkach ulokowano oddziały Muzeum Okręgowego, m.in. w Białym Spichlerzu znajdują się zbiory archeologiczne, a w dawnym budynku mennicy – Europejskie Centrum Pieniądza. Bydgoszcz może się pochwalić także placówkami, które są oryginalne i ciężko szukać ich odpowiednika w Polsce czy nawet w Europie. Do takich miejsc należą z pewnością:
  • Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy
  • Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
Muzeum Dyplomacji to jedyna w kraju placówka muzealna, która prezentuje historię dyplomacji i rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie, a także organizuje spotkania, konferencje i wystawy dotyczące tematyki historycznej i emigracyjnej. W Muzeum Wodociągów można poznać historię sieci wodociągowych w Polsce oraz obejrzeć sprzęt i akcesoria wodociągowo-kanalizacyjne, które wykorzystywano dawniej i z których korzysta się obecnie. Ostatnie z wymienionych miejsc, czyli Muzeum Mydła i Historii Brudu, cieszy się uznaniem nie tylko turystów, ale także ekspertów w dziedzinie muzealnictwa. W 2015 roku miesięcznik “National Geographic Traveler” ulokował muzeum na pierwszym miejscu wśród pięciu najciekawszych muzeów w Polsce. Placówka ta mieści się w trzech kamienicach przy ulicy Długiej. Prezentuje historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. Można tu zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, pierwszą przenośną ubikację czy prysznic, pralki, suszarki oraz imponującą kolekcję mydeł. Zainteresowaniem cieszą się także przedwojenne reklamy środków czystości. Eksponatów można dotknąć, powąchać. Niektóre można kupić, a nawet wykonać samemu podczas warsztatów produkcji mydła.
Article Categories:
Bydgoszcz

Comments are closed.