Bydgoszcz to miasto, które znajduje się w północnej części Polski, w województwie kujawsko-pomorskim. Miasto leży nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim. Obecnie Bydgoszcz zajmuje 8. miejsce wśród polskich miast z największą liczbą ludności. Stolicę województwa kujawsko-pomorskiego zamieszkuje blisko 350 tysięcy osób. Bydgoszcz to wielki ośrodek przemysłu, handlu, logistyki oraz pełni rolę perfekcyjnego węzła drogowego, kolejowego i żeglugi śródlądowej, dzięki czemu z Bydgoszczy z łatwością można dojechać do każdego regionu naszego kraju.
Dodatkowo Bydgoszcz przyciąga do siebie środowiska naukowe, będąc ośrodkiem akademickim, naukowy i kulturalnym. Ofertę kulturową z pewnością wzbogacają liczne opery, filharmonie, teatry, kina, muzea, galerie sztuki, czy orkiestry. Miasto to posiada również długowieczną historię, co sprawia, że tradycja i pamięć o przodkach zauważalna jest na każdym kroku. Historyczna architektura, to z pewnością gratka dla tych, którzy pragną przenieść się choć na chwilę w klimat średniowiecznego miasta.
Bydgoszcz – długowieczna historia miasta
Historia miasta sięga aż 1038 roku, kiedy to na terenach dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego został założony gród, którego ślady można wciąż zobaczyć w centrum Bydgoszczy. Po ponad 300 latach z rąk Kazimierza Wielkiego otrzymało prawa miejskie, które w XIV wieku nadawane były na prawie magdeburskim. Po uzyskaniu przez Bydgoszcz praw miejskich w XIV wieku rozpoczął się złoty okres dla miejscowości. To właśnie w czasach Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz zaczęła stawać się miastem z prawdziwego zdarzenia. Zaczęły powstawać kościoły, zamki, pałace, urzędy. Jednym słowem miasto zaczęło żyć pełną piersią i przyciągało coraz większą rzeszę mieszkańców ziem polskich. W XV wieku władze Bydgoszczy rozpoczęły intensywny handel zbożowy z Gdańskiem, dzięki czemu miasto stawało się coraz bogatsze, a w konsekwencji ludziom zaczęło żyć się lepiej. Niestety dobry status miasta, nie wpłynął na wszystkich. W Średniowieczu mieszczanie byli zawsze poszkodowaną i najmniej docenioną klasą społeczną. W 1425 roku miał miejsce wielki pożar miasta, którego sprawcą był pewien mieszczanin. W wyniku wydarzenia spłonął kościół parafialny (dziś Katedra św. Marcina i Mikołaja). Mimo wszystko Bydgoszcz podniosła się i rządzący robili, co mogli, aby miasto nadal się rozwijało. Pod koniec XVI wieku miasto zamieszkiwało około 3000 osób. Rozpoczęły się kolonizacje pobliskich regionów, aby zwiększyć powierzchnię miasta. Niestety mimo rosnącej populacji miasta, w XVIII wieku Bydgoszcz dotknęła panująca w Europie epidemia dżumy, w wyniku której przeżyło jedynie 40 mieszkańców miasta. W okresie rozbiorów Polski Bydgoszcz była non stop pod wpływami niemieckimi, co w dużym mierze miało wpływ na germańską architekturę, która przetrwała do dziś.Bydgoszcz dziś – potencjał regionalny
Dziś Bydgoszcz razem z pobliskimi gminami tworzy aglomerację bydgoską, którą zamieszkuje ponad pół miliona ludzi. Jedna trzecia mieszkańców aglomeracji to tereny wiejskie. Poza tym Białe Błota i Osielsko pełnią dziś rolę sypialni Bydgoszczy, dla ludności, która codziennie pracuje w mieście. Obecnie współpraca gmin o charakterze aglomeracji bydgoskiej posiada bardzo duży potencjał w regionie, do którego należą m.in.:- Aglomeracja Bydgoszczy stanowi 23% ludności całego województwa kujawsko-pomorskiego.
- Aglomeracja Bydgoszczy to 30% podmiotów gospodarczych, osób pracujących, wybudowanych nowych mieszkań.
- Aglomeracja Bydgoszczy posiada 40% podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego.
- Aglomeracja Bydgoszczy to ponad 50% potencjału szkolnictwa wyższego, spółek akcyjnych, dużych przedsiębiorstw, prasy, służby zdrowia, kultury, muzyki i sportu.
Organizacje i związki w Bydgoszczy
Obecnie Bydgoszcz jest stałym członkiem krajowych i miedzynarodowych związków i organizacji, do których należą m.in.:- Związek Miast Polskich.
- Unia Metropolii Polskich.
- Stowarzyszenie Eurocities.
- Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.
- Bydgoska Lokalna organizacja turystyczna.
- Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej ALDA.
- Stowarzyszenie Miast Króla Kazimierza Wielkiego.
- Związek Miast Nadwiślańskich.
Bydgoszcz – najpopularniejsze atrakcje w mieście
Bydgoszcz ze względu na swoją bogatą i długowieczną historię posiada bardzo wiele atrakcji, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. Dodatkowo coraz lepsza polityka samorządowa regionu sprawia, że Bydgoszcz stała się bardzo atrakcyjnym miastem do zwiedzania na mapie Polski. Do najważniejszych atrakcji w Bydgoszczy należą m.in.:- Spichrze – historyczna część miasta, która przetrwała długą historię. Dla wielu znak rozpoznawczy Bydgoszczy, który pojawia się w niemal wszystkich przewodnikach.
- Rzeźba „Przechodzący przez rzekę” – dla jednych to wizytówka miasta, a dla innych jedna z najciekawszych atrakcji Bydgoszczy. Rzeźba przedstawia młodego człowieka, który trzyma w jednej ręce strzałę, a w drugiej długi pręt.
- Wyspa Młyńska – urokliwe miejsce w centrum miasta, gdzie aktywnie lub leniwie można spędzić czas z najbliższymi.
- Katedra Bydgoska Św. Marcina i Mikołaja – dla wielu bydgoszczan, gości i turystów to miejsce szczególne. W środku panuje kolor fioletowy, którego symbolika oznacza mękę Chrystusa. Jedno z najstarszych obiektów w Bydgoszczy.
- Stare miasto – najstarsza część miasta, w której spokojnie można odpocząć od miejskiego zgiełku.
Article Categories:
Bydgoszcz