Bydgoszcz – polska Wenecja

Written by
Bydgoszcz jest ósmym pod względem ilości mieszkańców miastem w Polsce. To również ośrodek akademicki, kulturalny i naukowy. Ponad 30 tysięcy studentów studiuje tutaj w piętnastu szkołach wyższych. W Bydgoszczy znajduje się wiele obiektów kulturalnych takich jak filharmonia, opera, muzea i galerie sztuki oraz liczne zabytki i atrakcje.

Stare Miasto

Do jego centrum czyli Starego Rynku wejdziecie przez drzwi ważące 500 kg. Sam rynek został utworzony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w 1346 roku. Obejrzycie tutaj oficjalny symbol miasta czyli trzy szachulcowe spichlerze powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku, pomnik św. Jana Napomucena, tramwaj z 1955 roku oraz zajrzycie do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Niestety na Starym mieście nie spotkacie renesansowych kamienic, ale te z XIX i XX wieku również cieszą wzrok.

Kościół pw. św. Mikołaja i Marcina i kościół pw. św. Wincentego à Paulo

Ten późnogotycki kościół zbudowano w 1502 roku. W środku znajduje się jeden z najpiękniejszych wizerunków Madonn w Polsce oraz późnorenesansowa kaplica z barokowym ołtarzem, późnorenesansową chrzcielnicą i licznymi epitafiami. Kościół pw. św. Wincentego à Paulo liczy sobie prawie sto lat i może pomieścić nawet do 12 tysięcy wiernych. Jego kopuła ma ponad 60 metrów wysokości i 40 metrów średnicy!

Bydgoska Wenecja i Pan Twardowski

Wenecja Bydgoska jest zespołem budynków Starego Miasta przylegającym do Młynówki, odnogi Brdy. Zaplecza budynków wchodzą tutaj w nurt rzeki i wyglądają jakby wyrastały z wody. Wygląd domów z ich czerwoną cegłą, liczne kafejki i mieszkalne barki tworzą magiczny klimat. Ta część miasta wciąż tętni życiem i jest must have na turystycznej mapie Bydgoszczy. Dodatkowo, w Bydgoszczy funkcjonuje tramwaj wodny, którym zwiedzicie te zaułki miasta. Bydgoszcz to chyba jedyne miasto w Polsce, w którym codziennie o godzinie 13:13 i 21:13 z jednego z okien na poddaszu kamienicy wychyla się figura mężczyzny w staropolskim stroju i nisko kłania gapiom. Ten znany mag podobno wizytował w Bydgoszczy w 1560 roku i odmłodził podstarzałego małżonka Pani Burmistrz

Filharmonia Pomorska i Opera Nova

Filharmonia powstała w 1958 roku ale jej historia sięga roku 1946. Budynek jest stylizowany na neoklasyczny i kryje dwie sale koncertowe o doskonałej akustyce. Znajdują się tutaj także liczne dzieła sztuki eksponowane w korytarzach Filharmonii. Opera Nova działa od 1956 roku, a w obecnym budynku mieści się od 2006 roku. W środku znajduje się centrum kongresowe i dwie sceny teatralne.

Muzeum Mydła i Muzeum Fotografii

W Muzeum Mydła zobaczycie jak przez ostatnie 700 lat zmieniał się wygląd łazienek, dowiecie się do czego używano woskowiny z uszu oraz weźmiecie udział w warsztatach mydlanych. Na zakończenie otrzymacie nawet pamiątkowe mydełko. W powstałym w 2004 roku Muzeum Fotografii zobaczycie historyczne eksponaty związane z fotografią, obejrzycie między innymi stare aparaty fotograficzne i kamery filmowe oraz ciekawe ekspozycje fotograficzne.

Tajemnicze Lasy

W Puszczy Bydgoskiej podczas drugiej wojny światowej działała fabryka zbrojeniowa III Rzeszy wybudowana rękami przymusowych robotników. Produkowano tutaj nitrocelulozę, proch dymny i wiele innych. Dzisiaj mieści się tutaj Exploseum – skansen niemieckiej architektury zbrojeniowej oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabrik Bromberg.

Kanał Bydgoski i Spichlerz w Starym Porcie

Wybudowany kosztem życia ok 2 tysięcy ludzi w latach siedemdziesiątych siedemnastego wieku kanał bydgoski zaprzestał działalności już kilka lat po jego otwarciu. Po modernizacji na początku XIX wieku przepływały nim barki z drewnem, solą i zbożem a później nawet parowce. Dzisiaj jest to ważny element turystyki  wodnej, która pozwala na dostanie się do szlaków wodnych Europy Zachodniej. Spichlerz w Starym Porcie to ostatni ze spichlerzy przy brzegu Brdy. Budowa budynku została ukończona w 1840 roku i niegdyś magazynowano w nim zboże. Dzisiaj w środku skorzystacie ze smacznego menu mieszczącej się tutaj restauracji „Stary Port”.

Wyspa Młyńska

Ta zielona wyspa pełna starych drzew i alej jest sercem miasta. Na jej terenie znajdują się między innymi Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza czy dom Leona Wyczółkowskiego. Porozrzucane na wyspie domy, kaszarnie, młyny i spichrze tworzą wspaniały historyczny krajobraz. Liczne place zabaw zadowolą najmłodszych turystów podczas gdy dorośli odpoczną w cieniu starych drzew i w otoczeniu wody. W Białym Spichrzu mieszczącym się na terenie wyspy możecie obejrzeć archeologiczne zbiory, a w Czerwonym Spichrzu poznacie dzieła Sztuki Nowoczesnej. Na wyspie znajduje się również ukończona w 2012 roku Przystań Bydgoszcz, która zdobyła liczne nagrody architektoniczne. To jeden z najpiękniejszych przystanków na międzynarodowej drodze wodnej E70.

Wieża ciśnień i Ogród Botaniczny

Oddana do użytku w 1900 roku wieża przetrwała do dzisiaj. W jej zabytkowej części znajduje się Muzeum Wodociągów zawierające ekspozycję na temat dziejów bydgoskich wodociągów oraz liczne fotografie z wyposażeniem dawnych łazienek i toalet.. Na wieży mieści się również galeria widokowa, z której można podziwiać widok na całe miasto. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego to oaza ciszy i spokoju w otoczeniu ponad 600 gatunków roślin. Znajduje się tutaj aż dziesięć drzew będących pomnikami przyrody oraz kamienne rzeźby dzieci symbolizujące cztery pory roku.

Apteka Pod Złotym Orłem

Apteka ta funkcjonuje w przyrynkowej kamienicy od 1795 roku. Sam budynek ma cztery piętra a klasycystyczna fasada cieszy wzrok licznymi sztukatorskimi zdobieniami i balkonami o ciekawych kutych balustradach. Wejścia do apteki strzeże złoty orzeł a tuż przy niej znajduje się ponad stuletnia studzienka „Dzieci bawiące się z gęsią”. Bydgoszcz to ciekawe miasto zarówno pod względem architektonicznym jak i kulturalnym. Odnajdą się tutaj zarówno wielbiciele historii, miłośnicy architektury jak i wielbiciele dobrej zabawy na świeżym powietrzu. 
Article Categories:
Bydgoszcz

Comments are closed.